Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda İzmir gitar kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Gitarda-Entonasyon-Ayarı-Nasıl-Yapılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle entonasyon ayarı yapabilmek için bir adet tunerımızın “akord cihazımızın” olması gerekir. Mümkünse akord cihazımız dışardan ses almayan bir model olmalı. Örneğin kablo ile çalışan modeller. Yeni teknoloji cep telefonu gibi şeyler olmamalı.

Entonasyon yapacağımız tel yeni olmalı. Eski tel notayı doğru vermez.

Entonasyon yapmadan önce kesinlikle sap ayarımızın düzgün olması gerekmektedir. Sap ayarı bozuk bir gitarın tel mesafesi değişeceğinden entonasyon doğru çıkmaz.

Entonasyon yapacağımız teli akordladıktan sonra 12. perdeye basarak oktavının tutup tutmadığına bakarız.

Eğer 12. perdedeki ses boş telimizden pes ise fotoğrafta bir no lu okun gösterdiği vida sola doğru yavaşça gevşetilir. Tel boşalmış olacağı için tekrar akorunu yapmamız gerekir.

Tunerda kontrol edilir, hala pes ise aynı işlem tekrar yapılır.

Eğer 12. perdedeki ses boş telimizden tiz ise fotoğrafta bir no lu okun gösterdiği vida sağa doğru yavaşça sıkılır. Tel gerilmiş olacağı için tekrar akorunu yapmamız gerekir.

Tunerda kontrol edilir, hala tiz ise aynı işlem tekrar yapılır.

Entonasyon ayarını tam olarak yapabilmek için telin yeni takılmış olması ve sapın düz olması gerekmektedir.


Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda İzmir gitar kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir. Entonasyon ayarını nasıl yapabileceğinizi öğrendiğinize göre artık rahat bir şekilde gitarınızı çalabilir, enstrümanınıza hakim olabilmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Müzik hayattır, hayatınızı dolu dolu yaşayın, yaşamadığınız bir an bile kalmasın, her tecrübeyi edinin. Müzik, aşk, mutluluk, huzur, sanat ile kalmanız dileklerimiz ile.

happy wheels
Paylaş