Gitar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Gitar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Gitar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Gitar-Hakkında-10-İlginç-Bilgi

1) Gitar enstrümanının geçmişi yaklaşık olarak 1500’lerin önesine dayanır. Kökeninin, Avrupa’nın Akdeniz bölgesinde oluştuğu bilinmektedir. Yurt dışında bazı müzelerde ilk gitarların örnekleri bulunmakla birlikte hiç bir fotoğrafı bulunmamaktadır.

2) 20. yüzyılda, gitarı ile konser alanlarında sahne alarak ilk kez gitar ile turnelere çıkmış olan Andres Segoiva isimli bir gitarist sayesinde gitar, evrensel bir boyuta taşınmıştır. Gitar enstrümanı ile ilk kez konser vermiş ve dünya çapında bir turne yaparak kendi adını ve farkını duyurduğu gibi gitarın adın ve farkını da ortaya koymuştur.

3) Klasik gitarın incel telleri sanılanın aksine, yıllardır naylondan üretilmekte ve kullanılmaktadır. Sanılanın aksine gitar teli denildiği için gitarın telleri demir tellerden değildir. Gitar teli denilince akla ilk gelen malzemeler demir, bakır ve altındır fakat klasik gitarın en alt 3 teli naylondan üretilir.

4) Şu anda klasik gitar olarak adlandırdığımız enstrümanın, ilk zamanlarda “Torres” olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Gitarı bulan kişinin adından gelen bu torres, zamanla gitar olarak kalmıştır.

5) Gitar ustaları arasında, en büyük ustanın Niccolo Paganini olduğu söylenir. Efsanelere göre gerçekten çok hızlı ve çok nadir rastlanan teknikleri ile gitar çalan Niccolo Paganini’yi keşke bir dinleme fırsatımız olabilseydi.

6) Stratocaster ve Telecaster’in mucidi olan Leo Fender, gitar çalmayı bilmiyordu. Bu bilgi gerçekten çok şaşırtıcı fakat gitar üretmek ve çalmak arasında dağlar kadar fark olduğu için bu aslında normal bir şey. Fakat insanların algı psikolojileri her daim düz çalıştığı için gitar üretiyor ise gitar da çalmalı mantığından dolayı bu durum şaşırtıcı bir hal almıştır.

7) Gitar çalmak için notalara ihtiyaç duymadan, gitar tabları ile çalabilirsiniz. Gitar için özel olarak çıkartılmış tab sistemi ile gitar üzerindeki tellerde kaçıncı perdelere basman gerektiğini gösteren tablr ile dünya üzerindeki bütün şarkıları çalailrsin.

8) 80’ler ve 90’lar arası çıka grupların bazı üyeleri solak gitar çalmayı öğrenmişler fakat o sıralar solak gitarlar sık üretilmediği için, gitarlarının tellerini, anyetiklerini kısacası bütün sistemlerini değiştirip, gitarı ters çevirerek çalarlardı. (Jimi Hendrix)

9) Dünyanın en pahalı gitarı “Reach Out to Asia Strat.” isimli bir gitardır ve bu gitarın fiyatı 2,700,000 milyon dolardır.

10) Kurt Cobain’in kızı olan Frances Bean Cobaine, babasından kalan ve Kurt Cobain için özel üretilmiş olan ayrıca Kurt’ün performans sergilediği son gitar olan bu gitarı, Isaih Silve ile boşanırken Isaih’in yanında götürmesi üzerine, Frances, Isaih Silve’ye bir dava açmıştır. Bu davanın adı medyada “Gitar Davası” olarak duyurulmuştur.

happy wheels
Paylaş