David Jon Gilmour Kimdir? David Jon Gilmour’un Hayatı

David Jon Gilmour Kimdir? David Jon Gilmour’un Hayatı

David Jon Gilmour Kimdir? David Jon Gilmour’un Hayatı

David-Jon-Gilmour-Kimdir-David-Jon-Gilmour'un-Hayatı

CBE (doğum 6 Mart 1946) İngiliz rock topluluğu Pink Floyd’ un gitaristi ve solistidir. 13 yaşındayken komşuları tarafından hediye edilen bir klasik gitar ile yolculuk başladı. Çevresinde mükemmel ritm duygusu ve gitara olan hakimiyeti ile dikkat çekiyordu.
Pink Floyd’a katılmadan önce Paris’e giderek kurduğu toplulukla Avrupa turu yaptı. Fransızcası iyiydi ve müziğin yanısıra Paris’te erkek model olarak çalıştı.
Roger Waters’ın gruptan ayrılmasından sonra yayınlanan The Division Bell albümünde Gilmour’ ın tarzını anlamak mümkündür. Aynı zamanda David Gilmour, About Face ve On An Island adında üç solo albümü bulunmaktadır.İlk prodüktörlüğünü 1973’te Unicorn adlı gruba yapmıştır.
David’in en önemli hobisi uçmak; bunun dışında model uçak ve enstrüman koleksiyonculuğu ile ilgileniyor ve çeşitli havacılık gösterilerine katılıyor.Çift motorlu uçaklar,helikopterler,jetler için ehliyeti var.Bunun yanı sıra çok pahalı bir gitar arşivine sahip olan Gilmour Fender Stratocaster’in 001 seri numaralı gitarına sahiptir.1986 yılında evlendiği Ginger Gilmour’dan 1990 yılında ayrıldı.29 Temmuz 1994’te Polly Samson’la evlendi.3′ ü eski eşinden olmak üzere 7 çocuk babasıdır.

Pink Floyd ile birlikte şöhreti yakalamadan önce, Fransanın başkenti Parise giderek, bir müzik topluluğu kurdu ve bu toplulukla Avrupa turnesine çıktı. Bu süre zarfında, sadece müzik ile değil, modellikle de uğraşarak Pariste erkek modelliği yaptı. Hayatının dönüm noktası olan Pink Floyd grubuna, 1967 yılında dahil oldu. David Gilmour gruba katıldığı sırada, henüz Syd Barrett gruptan ayrılmamıştı. Böylece, grubun efsane kadrosu beş ay boyunca birlikte çalabilme şansına sahip oldu. David Gilmour, 1970’li yıllarda, dünya çapında üne kavuşmuş ve hem müzikal, hem de felsefi şarkı sözleri anlamında birçok otorite tarafından çağının ötesinde müzik yaptığı ortaya konmuş olan Pink Floydun, özellikle müzikal anlamdaki başarısında çok önemli katkılar sağlayabilmiş isimlerden biri oldu. Pek çok başarılı albüm ve konserler bütününü gerçekleştiren grup, bir zaman sonra bazı sıkıntılar yaşadı. Özellikle Gilmourun, 1980’li yıllarda, Pink Floydun diğer efsane ismi Roger Waters ile yaşadığı tartışmalar ve düştüğü anlaşmazlıklar, yaklaşan dağılma sürecinin habercisi oldu..

 

happy wheels
Paylaş